Akıllı Ulaşım


AKILLI ULAŞIM

Akıllı Şehirlerin en önemli unsurlarından biri Akıllı Ulaşımdır. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin’in “Akıllı ulaşım sistemlerine geçiyoruz” demeci şehrimizi heyecanlandırdı, ekibini ve kendisini bu vizyondan ötürü alkışlıyorum. Kendisinin “Bunu yaparken bilim başta olmak üzere en modern, en ileri tekniklerden, yöntemlerden de yararlanıyoruz.”ifadesini biraz somutlaştırmak isterim.

Örneğin trafik lambalarımızı düşünelim, yoğun bir cadde de araçlara 150 saniye verilirken yaya 90 saniye verile biliniyor.  Peki ya o kesimde hiç yaya yok ise araçları 90 saniye bekletmeye gerek var mı? Akıllı Ulaşım tüm trafik lambalarını aynı anda analiz ederek trafik sıkışıklığını önlüyor.

Akıllı Ulaşımda bütün trafik lambaları, bütün sokak aydınlatmaları akıllı sensörler ile donatılmış vaziyetteler. Tüm yayalar, cep telefonları tespit ediliyor. Trafik lambaları ve sokak aydınlatmaları tüm verileri topluyor, hangi plakalı aracın nereden geçtiğini, kaç adet geçtiğini, hızını, yoğunluğunu her şeyi görebilecek ve öğrenebilecek nitelikteler. Elbette tüm bu sistemin bağlandığı bir merkez söz konusu, orada bir müdür yada yetkili değil bir Yapay Zeka sistemin asıl patronu.

Bu Yapay Zeka tüm şehri kontrol eder, akşam trafiğini sabah trafiğini çözer, trafik lambaların birbiri ile eş zamanlı haberleşmesine göre yeşil ışık, kırmızı ışık sürelerini ayarlayarak bekleme sürelerini minimuma indirger. Otobüs gibi toplu taşımalara öncülük eder, onların güzergahlarına ayrıcalık tanır ve daha hızlı ulaşmalarını sağlar ki insanlar kişisel araçları yerine rahat ve konforlu bir toplu ulaşım sistemlerini tercih etsinler.

Kritik ulaşım araçlarını da unutmamamız gerekiyor. Örneğin ambulansların, İtfaiye’nin ulaşım süresi kritik öneme sahip.Samsun’daki itfaiyenin konumu geniş yollar için mantıklı gibi gözükebilir ancak birçok mahalleye ulaşım süresini rota planlamacılar ile hesaplamak ister misiniz? Biz hesapladık, sonuçlarını merak edenler OMÜ Mühendislik Fakültesi ile irtibata geçebilir.

Bu arada bu hesaplamaları Excel ile yapabileceğini düşünüyorsanız çok yanılırsınız. Basit bir İtfaiye araç rotasını bile hesaplamaya Excel’in gücü yetmedi, şehirdeki tüm araçları nasıl hesaplayacak? Akıllı Ulaşımdaki bütün bu sensörlerden gelen verileri ayıklayacak, anlamlandıracak “Veri Madencilerine” ihtiyaç var.Veri Madencileri yüzyılın en değerli meslek dalı olarak lanse edildi, bütün uluslararası şirketler aldıkça alıyor, haliyle piyasada yetişmiş eleman kalmadı. Yokluktan ötürü yıllık maaşları 140bin dolara çıkmış durumda.

Makine öğrenmesini de kapsayan bu madenciler, R dili, Python, Julia, Java, Hadoop, Kafka ve Storm gibi yazılımları üst düzey bilmesi gerekiyor. Makine öğrenmesini harekete geçirmeleri gerekiyor. Örneğin yukardaki trafik lambasında ki süreleri, sistem birkaç gün çalıştıktan sonra kendi kendine öğrenme yetisi ile beraber zamanlamaları her gün iyileştirmek zorunda.Ayrıca simülasyonlara da açık bir sistem olmak zorunda. Örneğin bu hafta sonu yaşadığımız gibi Falcon Fest kapsamında yolların bir kısmı kapanırsa trafiğin felç durumunu, ne kadar bekleme süresine yol açacağını önden kestirebilir ve çözüm önerileri getirebilir.

Uzun lafın kısası, Akıllı Ulaşım için nitelikli elemanları yetiştirmemiz gerekiyor, bu doğrultuda kodlama kurslarını, derslerini ön plana almamız gerekiyor, işin ABC’si oradan başlıyor. Yapay Zeka alt yapısına sahip bir şehir ile, İngilizce bilen (kaynakları tarayabilmek için) üst düzey personel ile Akıllı Ulaşım neden olmasın ki?

Samsun Gazetesi’nde Yayınlanmıştır

Previous ELEKTRONİK PARA VE BRICS(T)
Next Robotlar Montajlıyor

No Comment

Leave a reply