ELEKTRONİK PARA VE BRICS(T)


ELEKTRONİK PARA VE BRICS(T)

Turgut Özal döneminde Amerika İran’a ambargo koymuştu ve haliyle bizim İran ile dolar kullanarak ticaret yapmamız imkansızdı. O dönem farklı bir yol bulundu ve taraflar bir yıl Türkiye’de bir yıl İran’da olmak üzere toplanıyorlardı. Bu toplantıda RCD Doları (Bölgesel İşbirliği Teşkilatı doları) kullanılarak bir nevi takas yöntemi ile milyar dolarlara varan karşılıklı ticaretler yapılıyordu.Ancak Özal bir gün Avrupa gezisinden döndüğünde artık bu yöntemle İran’la ticaret yapmayacağımızın talimatını verdi. AB’ye girmek için verilmiş bir sözdü bu. Peki sizce İran ile kim ticaret yapmaya başladı? Aynı yöntemi kullanarak Avrupalılar bizim yerimize aynı ticareti yaptı. Avrupa’nın bize attığı ilk ve son kazık bu değildi elbet.

Aklımın almadığı yerler var, sırf bir ülke mega güç diye, onunla ticaret yapma bununla ticaret yapma diyebiliyor ve tüm Dünya bunu sessizce izleyebiliyor. Neyse ki bugünlerde, Trump’in İran’a karşı koyduğu ambargoyu aşmak için 7 Eylül’de Almanya, Fransa, Rusya ve Türkiye’nin katılımı ile İstanbul zirvesi yapılacak. Yerel para ile ticaret masaya yatırılacak. İran Ekonomi Bakanı, Türkiye ile 30 milyar dolara tekabül edecek ticaret hacminin alt yapılarının hazırlanmaya başlandığını belirtti bile.

Tam bu gelişmeler olurken, Recep Tayyip Erdoğan, BRICS ziyareti kapsamında Elektronik Para ile ticareti düşündüklerini dile getirdi.Günay Afrika, Hindistan ve Rusya’nın bu konuya sıcak baktığını belirtti. Böyle bir durumda dolara olan bağımlılığımız ciddi bir şekilde düşüş gösterir. Zaten bu ülkeler BRICS’i meydana getiren 5 ülkeden 3’ünü temsil ediyorlar. Geriye Çin ve Brezilya kalıyor ki onlar da zaten yeni dijital dünyaya dünden hazırlar.

BRICS, Avrupa Birliğinin yaptığı gibi sadece ortak para birimini düşünmüyor, çok daha ötesini düşünüyor. Dünya nüfusunun %40’ını temsil ediyorlar ve en genç nüfusa sahipler. Geçtiğimiz hafta Güney Afrika’da gerçekleşen ana teması Endüstri 4.0 ‘idi.  BRICS ülkeleri dijital ekonomiyi doğuran dijital devrimin yarattığı büyük potansiyel ve fırsatı içselleştirmiş durumda.

BRICS kapsamına üye olarak Türkiye’nin alınması önerisinde bulunanTürkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu konuda örgütün adının da BRICST olarak güncellenmesi yönünde talebinin olduğunu ve bunu da açıkça ifade ettiğini açıkladı.

BRICS’in bir üyesi olmak, yeni ve kuvvetli bir rüzgardan nasibini almak demek. Elektronik Para ile ticaret yapmak, hem yeni teknolojilere uyum sağlamak demek, hem de dolardan bağımsız yeni bir ekonomiye girmek demek.

Teknolojinin gelişmesi, Dünya’nın yeni güçlerin açığa çıkması, bunların en genç nüfusu temsil etmesi Dünya’daki güç dengelerini değiştirmeye başladı. Kredi kartına nasıl alıştıysak umarım Elektronik Paraya da biran önce alışır ve dijital dönüşüm çağının liderlerinden biri oluruz.

Samsun Gazetesi’nde Yayınlanmıştır

Previous Endüstri 4.0‘mı dır?
Next Akıllı Ulaşım

No Comment

Leave a reply