İş bilenin, kılıç kuşananın


İŞ BİLENİN, KILIÇ KUŞANANIN 16 yıldır iktidarda olan bir hükümet neden yönetim sistemini değiştirme gereği duydu? Ne eksik idi? Cumhurbaşkanlığı, başbakanlık, bakanlık ve tüm imkanlar elinde değil miydi?

Yeni başkanlık sistemine geçmemiz ile birlikte kabinede görev alacak bakanlarımız da açıklandı. Aynı saatler İHA’larımızın ve SİHA’larımızın baş aktörü Selçuk Bayraktar Twitter’dan bir video yayınladı. Yıl 2015, Bayraktar-TB2’nin atış izni alamadığından dolayı yapamadığı bir testin görüntüsü yayınlanıyor. MAM-L’nin üzerinde ” atış izni yok” yazıyor. Güya hükümet sizsiniz ancak kendi teknolojinizi deneyemiyorsunuz bile.

Mimar ve Mühendisler Grubununun 2017 yılı İnovasyon Zirvesinde bu sefer sözü Prof. Dr. Davut Kavranoğlu alıyor. Kendisi, Dünya’nın kendi dalında en iyi üniversitesi olan CalTech mezunu bir mühendis. O dönem henüz başkanlık sistemin detayları açıklanmamış iken kendisi hem Amerika’daki başkanlık sistemini hem de bizim uygulayacağımız başkanlık sistemini detaylı anlattı. Buna göre, Bilim, Teknoloji ve Eğitimi hükümet üstü bir yere konumlandırmanız gerekiyordu. Amerika’da başkan değişse bile, parlamento değişse bile Teknoloji ve Eğitim her şeyin üstü kabul edilir, gidilecek yol baştan sağlam çizilir ve o yolları yıkmak pek kolay olmaz.

Diğer yandan da bizim başkanlık sisteminden önceki hiyerarşimizi gösterdi, gelişmemizde ön ayak olacak hangi kurumlar artık aklınıza geliyorsa, tübitak, kosgeb, üniversiteler, kalkınma ajansları… hepsi öyle bir birbirine Arap saçı gibi sarmaş dolaş olmuş ki ne birbirinden düzgün bir bilgi akışı mevcut ne de gelişimin adımları görünür vaziyette.

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bir anonim şirket nasıl yönetiliyorsa, Türkiye de öyle yönetilmelidir. Yoksa bileklerine bağlıyorlar prangayı, yürü yürüyebilirsen… Bu ülke bu şekilde sıçramaz” demişti.

Vakit artık yol alma vaktidir. Vakit artık bugüne kadar biriktirdiklerimizi, özlemlerimizi, gayelerimizi açığa çıkarma vaktidir. Bakanlarımızın değerlendirmesini muhakkak ki detaylı bir şekilde yaparız, katma değer olarak bize neler katacak hepsini inceleyeceğiz.

Vakit artık, işi, ehli olan kişiye teslim etme vaktidir. Bakanlarımız rüştlerini ispat etmiş, dertlinin derdinden anlayan, halinden anlayan kişilerden oluşturulmuştur. İş bilenin, kılıç kuşananın.

Samsun Gazetesin’de Yayınlanmıştır

Previous TÜSİAD SD2
Next DÜŞÜK FİYAT İLE KALKINMA