ROBOTLAŞMAK ENDÜSTRİ 4.0‘MI DIR?


ROBOTLAŞMAK ENDÜSTRİ 4.0‘MI DIR?

Günümüzün moda kelimelerinden biri Endüstri 4.0 ‘dır. Bir şekilde herkesin bu konuyu ama doğru ama yanlış konuşmasında fayda var diye düşünüyorum. Genelde bana Endüstri 4.0 nedir diye sorduklarında, çabuk hayal edebilmeleri için, “Hani üretimde kullanılan robotlar var ya” diyerek kısaca anlatmaya çalışırım. Ama gerçekten öyle mi?

Endüstri 4.0 nedir diye bütün akademisyenler ve uzmanlar konuşmaya devam ediyorlar, henüz bir fikir birliğine varmış değiller. Ancak Almanlar bu olguyu ilk açıkladıklarında Endüstri 4.0’ı farklılaştıran 3 ana unsurdan bahsettiler. Mevcut teknolojilerimizi bu 3 ana unsuru açığa çıkarmak için kullanmalıyız.

  1. Çin’den daha ucuza üretmek. Çin’de insanlar bedavaya yakın çalıştıkları için üretim maliyeti ile rekabet edilemiyor. Almanlar, insanların yaptığı işçilik yerine robotları koyarak maliyetleri düşürdüler.
  2. Time to Market, yani piyasaya sürme hızı çok önemli hale geldi. Adidas yapmış olduğu bir vaka analizi çalışmasında, yeni bir ayakkabıyı piyasaya sürme hızını 18 aydan 45 güne düşürmeyi hedefliyordu. Bu kadar hız baş döndürür.
  3. Kişileştirme, yani kişiye özel bir üretim yapabiliyor musunuz? Bence en önemli ayırt edici kısım burası.

Şimdi diyelim ki sizin bir ayakkabı fabrikanız var ve bu fabrikadaki tüm süreci robotlar ile yaptınız. Ancak eski usul ile sipariş almaya devam eder, senelik hedefler koyar, a tipi ayakkabıdan 1000 adet, b tipi ayakkabıdan 2000 adet diye üretim yaparsınız siz gerçek anlamda endüstri 4.0’laşamamış bir fabrikasınızdır.

Ya peki nasıl olacak? Siz sosyal medyada önce ayakkabının lansmanını yapacaksınız. Diyelim ki, hepsiburada.com’da yada n11.com’da ayakkabınızı tanıtacaksınız. Vatandaş gün içinde sipariş verirken, kendi istediği rengi, kendi istediği burnu, topuğu, bağcık tipini seçebiliyorsa bir kere alıcı ürününü kişileştirebiliyor demektir. Akşam 5’e kadar geçilen siparişlerin datalarını (verilerini) sizin fabrikanız otomatik olarak sistemden toplayabiliyorsa ve gece 12ye kadar ilgili ürünleri üretebiliyorsa çok yol almışsınız demektir. Bir de lojistik gelişmiş, 12’den sonra üretilen ayakkabılar ertesi gün müşteriye ulaştırabiliyorsa tam olarak Endüstri 4.0’a geçmiş bir fabrika olmuşsunuz demektir.

Böyle bir durumda, stok maliyetiniz sıfıra iniyor, satamadığınız malın maliyeti sıfıra iniyor, ihtiyacınız kadar ham madde sipariş veriyorsunuz, ana işiniz anlık yeni trendleri yönlendirip daha kaliteli daha kişileştirilmiş üretim yapabilmek oluyor.

Bundan ötesi var mı? Var tabii, birkaç günlük alışverişten sonra, ilgili siteler ve sizin fabrikanızın ortak oluşturduğu yapay zeka, veri madenciliği sayesinde, önümüz 2 hafta içinde sipariş geçilecek ayakkabıları yüksek oranda tahmin edebilecektir. Alışkanlıklarımızı bu yapay zekalar öyle bilecek ki, senin bir hafta sonra bir ayakkabıya ihtiyacın olduğunu ve renginin yeşil olacağını bile bilebiliyor.

Samsun Gazetesi’nde Yayınlanmıştır

Previous DÜŞÜK FİYAT İLE KALKINMA
Next Endüstri 4.0‘mı dır?

No Comment

Leave a reply