Tamam mı, devam mı ?


Bu yazıyı 30 yaş altı seçmenler için toz altında kalmış gerçekleri açığa çıkarmak, 30 yaş üstü seçmenler için de hafızalarını tazelemek için yazıyorum.

Tayyip Erdoğan AK Parti’yi kurduğunda bunu anlayamamıştım, Erbakan gibi bir duayenin yolundan ayrılmak hangi akla mantığa uygundu anlayamamıştım. Yıllarca Saadet Parti’si ile başarısız bir muhalefet yaparken Numan Kurtulmuş açığa çıkmıştı, ne güzel de eleştiriyordu Erdoğan’ı, ancak bir baktım ki o da geçti Erdoğan’ın safına, kafayı yiyecektim. Yok muydu bu adamı engelleyecek kimse, kimse mi doğruları göremiyordu? Halbuki göremeyen bendim, Tayyip Erdoğan’ı indirme hırsı gözlerimi köreltmişti. Ancak gezi olaylarından sonra madalyonun diğer yüzüne bir bakayım dedim, bir bit yeniği olmalıydı. Birdenbire Erbakan’ın ve Kurtulmuş’un yaptıklarını daha iyi anlamıştım, bizi manipüle eden dış güçlerin hedeflerini şaşırtıyorlardı.

Şuan Tayyip Erdoğan’a muhalefet eden kardeşim, Avrupa’nın en büyük ekonomisine sahip Almanya neden sana tüm silahların satışını durdurdu? Tam da Suriye’ye girdik medeni dediğin ülke seni neden yarı yolda bıraktı? Çünkü onun beslediği pislikleri tertemiz yaptık. Aselsan’da çalışan arkadaşların varsa git sor, Erdoğan ilk yıllardan beri onlara bir hedef koydu; %75 milli silahlanma oranı olmalıydı. O dönem bunu öngören lider başka neleri öngördü?

3. Havalimanı ile adeta Dünya’nın eksenini kaydırıyorsun, Kanal İstanbul ile bütün ezberleri bozuyorsun. Asgari ücretli bir Türkiye’nin Ferrari alması gibi bir şey, batılılara göre bu kabul edilemez. O yüzden kuduruyorlar, gelişmemizi ne Avrupa ne Amerika istiyor. Tayyip Erdoğan o yüzden sürekli IMF’ye borcumuzu ödedik (batının bizi içinde tuttuğu kısır döngüden kurtulduk) diyor ama muhalefet ısrarla cari açığın büyüyor diyor. Aslında cari açık büyümüyor, dünyaya hüküm sürmüş canilere karşı dostlarımız bizi destekliyor.

E7 adıyla bilinen; Çin, Hindistan, Brezilya, Rusya, Endonezya, Meksika ve Türkiye 2016 yılı itibarıyla Dünya’nın yeni ekonomik gücü. G7 adıyla bilinen; Almanya, ABD, Birleşik Krallık, Fransa, İtalya, Japonya ve Kanada elbette kuduracak. Sahip oldukları, IMF, Dünya Bankası, Dünya Ticaret Örgütü, S&P gibi kuruluşlar ile başta Türkiye olmak üzere E7 ülkelerine kur ve not oyunları ile baskı yapıyorlar. Akıllarınca, ekonomik olarak halkı dara sokarak bu başkaldırıda kilit görev gören Türkiye’yi al aşağı edecekler.

Evet vatandaşın, esnafın hali perişan, herkesin ekonomik sıkıntısı var, gençler artık ev alma hayalini çoktan unuttu, şu sahilde biramı, çayımı içebilir miyim onu düşünür oldu.

Ancak video oyunlarında olduğu gibi, biz level atladıkça düşman daha güçlü silahlarla karşımıza çıkacak. 16 yıllık sözde diktatör bu memleketi neden bu hale soktu? Halbuki bu yalnız adam olmasaydı şuan biz 3G’yi bile kullanamayacaktık, Iphone X yerine mağazalarda Iphone 6 olacaktı, vizyona çıkmış filmleri 2 ay gecikmeli izleyecektik. Bunları bizzat yaşadım, Almanya’da tedavülden kalkmış ürünleri Türkiye’de vitrinde görüyorduk, İtalya’da üretimi 30 yıl önce durdurulan Tofaş’lara yıllarca sıfır araç diye bindiğimiz gibi. Batının gözünde ancak bu kadarlık adamız.

Pazar günü, ben yorgunluğumu nasıl atarım diye düşünürken, 64 yaşındaki bu yalnız adam önce İstanbul’da mitinge çıkıyor saatlerce konuşuyor akşamına Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ile görüşme yapıyor, bu adamın bu memleketi düşünmediğine emin misin?

Atatürk’ün muasır medeniyet seviyesine çıkma hedefine binaen Erdoğan dilinden düşürmediği bu hedefi “Şahlanış Dönemi” adıyla son noktayı koymak istiyor. Hem en fakirimize sahip çıkmak hem de dünya gücü haline gelmek istiyor, ancak sistem elini kolunu bağlıyor. Samsun’da üretilen tıbbi cihazların Türkiye’deki hastanelerde kullandırtmamaları gibi. Şimdi başkanlık sistemi ile artık bu zincirleri kırma vakti.

Ya Endüstri 4.0 ile tekrar zenginleşen batının fakir pazarı haline geliriz, ya da gerçek bağımsızlığımız ile Endüstri 4.0’ın sembollerinden biri olan İHA’yı ürettiğimiz gibi Avrasya’nın en büyük gücü haline geliriz. Tamam mı, devam mı demeden önce olaylara bir de E7 ülkelerin gözüyle bakalım.

Samsun Gazetesin’de Yayınlanmıştır

Previous Ne aldığı mı, Neden aldığı mı?
Next Ordusuz Komutan