TOPLU İŞTEN ÇIKARMALAR


Türkiye’de hepimizin tanıdığı bir boya markası, 8 Kasım 2018 tarihinde yapmış olduğu bir basın açıklaması ile Gebze’deki fabrikasının Endüstri 4.0’a geçmesi ile birlikte toplu işten çıkarma işleminde bulunacağını, bunu T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetlerine ve İŞKUR’a bildirdiğini açıkladı.

Uluslararası Robotik Federasyonun araştırmalarına göre 2015 yılında 80 bin robot sanayi üretiminde kullanılırken, 2018 yılında 2,3 milyon robot sanayi üretiminde kullanılıyor. Bunun işsizliğe yansımasını şöyle açıklayalım; 2025 yılına kadar klasik işlerde çalışan 75 milyon kişi işini kaybederken, 133 milyon kişi için yeni işler açığa çıkacak.

Yani, Dijital Dönüşüm mevcut tüm işlerimizi elimizden alacak. Elimizden alacak diye bunlara kayıtsız kalırsak yeni iş imkanlarını elde etmek için de fırsatları tepmiş olacağız. 2025’e 6 yıl kaldığına göre tüm bu işsizlik altıncı yılın sonunda gerçekleşmeyecek, önümüz sene bu sebepten ötürü daha fazla toplu işten çıkarmaları göreceğiz. Çin’de bir klima fabrikası 24bin çalışan yerine 800 endüstriyel robot devreye soktu bile.

Eğer elimizi çabuk tutmaz isek, Samsun’daki işletmeleri (sadece fabrikaları değil) Dijital Dönüşüme hazırlamaz isek, sadece toplu işten çıkarmalar değil, bu işletmelerin rekabete yenik düşüp komple kepenkleri kapatmaları söz konusu olacak, yani Samsun bu şirketlerin vergilerinden de nasibini alamamış olacak.

Ayrıca, Dijital Dönüşüm alt yapısını sağlarsak, ilk paragrafta belirtildiği gibi, istihdam 2 katına çıkacak zira buradaki robotları, yazılımları kullanacak beyinlere ihtiyaç var, sadece gençler kullanır diye düşünmeyin, iyi bir eğitim programı ile insanları 50 yaşa kadar eğitmek mümkün olacak.

Bu doğrultuda öncü olabilmek için devletin sağlamış olduğu desteklerden faydalanmamız gerekiyor, bunun da ilk adımı Türkiye’de 10 ilde kurulacak DİJİTAL DÖNÜŞÜM MERKEZLERİNDEN biri olmak.

Hükümetin ilk 100 günlük eylem planı kapsamında 7 il açıklandı, bunlar Ankara, Bursa, İzmir, Gaziantep, Mersin, Kayseri, Konya olacak. Gaziantep nasıl bir kulis çalışmasında bulunduysa Dijital Dönüşüm Merkezinin uygulanacağı ilk şehir olacaktır.

Geriye kalan 3 şehirden biri neden Samsun olmalı? Bu dönüşümü gerçekleştirecek en önemli güç gençlerdir, şuan gençlerin ilk sırada yaşamak istediği şehirlerden biri Samsun’dur. Karadeniz’de bu yatırımdan faydalanmalı ve Karadeniz’in incisi olarak bu Samsun’a yakışır. Henüz hiçbir faaliyetimiz yok ama akıllı tarımın en etkin uygulanacağı şehir Samsun’dur. Tıbbi cihaz üretiminde ki dünya üçüncülüğümüzü sürdürmemiz gerekiyor.

Daha açıklanabilecek çok etken var ama bunları işin uzmanlarına bırakmamız gerekiyor diye düşünüyorum, ne de olsa bu şehrin bir valisi var, milletvekilleri var, Fabio gibi bir fabrikayı Bafra’ya getirmede ön ayak olmuş bir büyükşehir belediye başkanı var, sanayi ile ilgili kamu ve sivil kuruluşları var, iş adamları dernekleri var. Bunlar bir araya gelip nitelikli hazırlıklar yapabilir diye düşünüyorum.

Bir sonraki yazımda “Dijital Dönüşüm Merkezleri” hakkında daha fazla bilgi vermek istiyorum. İstihdamı nasıl etkileyeceğini, şehre ne gibi zenginlikler katacağını beraber inceleyelim. Toplu işten çıkarmalar yerine toplu işe alımlar söz konusu olsun.

Samsun Gazetesin’de Yayınlanmıştır

Previous TEKNOLOJİK DEĞİŞİM
This is the most recent story.