TÜSİAD SD2


Semih ŞENER TÜM MAKALELERİ TÜSİAD SD2 TÜSİAD, Aralık 2017 tarihinde bir Endüstri 4.0 raporu açıklamıştı. Bu rapora göre en büyük sıkıntılardan birisi Endüstri 4.0’a geçmek isteyen firmalar ile bunlara hizmet sunabilen tedarikçi firmaların bir araya gelememesi, yada gelse bile nitelikli sonuç çıkmaması başlıca sorundu.

TÜSİAD şimdi, Sanayide Dijital Dönüşüm adı altında bir platform oluşturdu. Bu platformda yeni teknolojilere ihtiyaç duyan şirketler, ihtiyaç duydukları konuları paylaşıyorlar. Bu teknolojileri tedarik edebilecek firmalar bu platforma kayıt olup kendilerini tanıtma, bu tedarike talip olma şansı erişiyorlar. www.tusiadsd2.org adresinden ilgili platforma ulaşabilirsiniz.

Bana göre güzel düşünülmüş bir oluşum, her ne kadar negatif yönlerini sayabilecek olsam da her adımın bir negatif yönü vardır ve TÜSİAD’ı böyle bir adım attığı için tebrik ediyorum. Zira daha önce de belirttiğimiz gibi, bugün Türkiye’deki birçok sanayi, dijital dönüşümünü isterse hemen gerçekleştirebilir. Hele ki Almanların istediği gibi bunu “Endüstri 4.0” etiketi altında yaparsanız, alman robotlar, alman yazılımlar, alman mühendislere ihtiyaç duyarsınız, bu sefer yatırımınızın birçoğu Almanya’ya gider. Halbuki bu platform ile yerli tedarikçilere bir şans verilmiş olunuyor. Dijital çağda aynı problemi çözmek için birçok yol türemiş durumda. Kendine güvenen, ekibine güvenen kişilerin kollarını sıvama vakti.

Teknoloji tedarikinde bulunacak birçok firma yeni kurulmuş firmalar, yani girişimciler olacaktır. Eminim ki hükümet, bize katma değer katacak, yüksek teknoloji ile uğraşan bu tarz girişimcilere destek olacaktır, melek yatırımcı almasında yardımcı olacaktır. Buradaki sorunları çözen firmalar kısa sürede yurt dışına da hizmet verecektir ve ülkemizin katma değer oranını arttıracaktır.

Bir yandan bunları yazarken bir yandan diğer sesleri de duyabiliyorum. Siteyi incelediğinizde talepte bulunan firmaların, tam teşekküllü olmasa da,dijital dönüşüm için izleyecekleri bir yol haritaları mevcut, peki Anadolu’daki sanayici ne yapacak? Seçimlerden bir hafta önce Teknoloji Bakanı Faruk Özlü her şehirde bir danışma ofisin açılacağını belirtmişti. Ancak o zamana kadar beklemek istemeyenlere ufak bir önerim var; Şuan firmanızda yapmanız gereken ilk şey, mini adımlar dahil tüm adımları izlenebilir, veriye dönüştüre bilinir hale getirmeniz gerekiyor. Bir şeyi iyileştirebilmek için elinizde geçmiş yani doneler olması gerekiyor, veriden anlam çıkarma, geliştirme 21. Yüzyılın kilit noktasıdır. Bir dönem petrol ne ise bu dönem veri o’dur.

TÜSİAD’ın bu adımını olumlu karşılıyorum ancak tüm Dünya’daki ana sıkıntının dijital dönüşüme uyumlu kalifiye eleman eksikliği olduğunu tekrar ve tekrar belirtmek istiyorum.

Samsun Gazetesin’de Yayınlanmıştır

Previous Dijital Türkiye ve İnsan
Next İş bilenin, kılıç kuşananın