Üreten Kazanır


Türkiye her zaman sıra dışı gündemler ile meşgul oluyor, ancak bu son 10 günde geçirdiklerimiz aşırı sıra dışı. Amerika ile oynadığımız satrancın hamlelerini çok öncesinden planladığımız belli, yetkililerimizin tüm hamleleri binlerce kez oyuna başlamadan kafada canlandırdıkları belli. Ancak bu analizimi, eğer araya yine sıra dışı bir şey girmez ise, bayramdan sonraki yazıma saklamak istiyorum.

Köşemi takip edenler bilir, uzun bir dönemdir, artık inşaat lokomotifini bırakmamız gerektiğini, katma değerli üretime geçiş yapmamız gerektiğini, zaten kısıtlı olan birikimimizi yeni nesil teknolojilere yatırmamız gerektiğini belirtiyorum.Topyekûn olarak bir hazırlık yapamadığımız için, Samsun’da sinerji yaratamadığımız için üzgünlüğüm devam ediyor ancak henüz hiç bir şey için geç değil.

Önce Berat Albayrak, artık eskisi gibi savurgan olmayacağımızı, en önemli ayağın bütçe disiplini olacağını belirtti ve3 şartla yatırım ve harcamalara onay vereceğini ekledi. Nedir bunlar?

  1. Teknolojik yada yüksek katma değerli üretim sağlıyor mu?
  2. İhracatı arttırıyor mu?
  3. Cari açığı düşürüyor mu?

Zaten bizim köşemizde sürekli dile getirdiğimiz etkenler bunlar. Peşine Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 1.2 milyar liralık üretime yönelik desteğini açıkladı. Hükümet daha 100 gününü tamamlamamışken bu kadar hızlı hareket edebilmesi taktire şayan, demek ki çok öncesinden alt yapısı hazırlanmış.

En son olarak Başkan Erdoğan’ın Iphone’u hedef göstermesi ve yerli üreticileri ön plana çıkarması artık fitili iyice ateşlemiş durumda.

Şimdi bize düşen, Samsun’a düşen, şehrin önde gelen kanaat önderleri, iş adamları dernekleri, mühendis dernekleri bir araya gelip beyin fırtınası yapmamız gerekiyor. Yerli üretim konsorsiyumu mu olur adı, Samsun Üretiyor mu olur adı onu bilemiyorum, ama nakdini İnşaat’a değil üretime kaydırmak isteyenlerin çoğaldığını biliyorum. Hem onlara hem de zaten üretim uğrunda emek harcayanlara yardımcı olmak için el birliği yapmamız gerekiyor.

Samsun gelişmişlik yarışında geri kalmak istemiyorsa biran önce katma değerli üretime geçmesi gerekiyor. Bir dönem inşaat yapan kazanıyordu, artık katma değerli üretim yapan kazanır.

Previous TÜRKİYE'NİN İLK ENDÜSTRİ 4.0 FABRİKASI
Next ROBOTİK CERRAHİ