YÖNETİCİLERİN DİJİTAL DÖNÜŞÜMÜ


     Bir dönem hayatımıza Endüstri 4.0 ismiyle girdi. Ucuzlayan ve gelişen teknolojilerin artık hayatımıza entegre edilmesi ana amaçtı. Tanıtımını yapmak Almanya’ya düştü, o yüzden hepimiz bu Dijital Dönüşümü, Endüstri 4.0 olarak biliyoruz.

Ancak diğer ülkeler Almanya’nın ekmeğine yağ sürmek istemediler, o yüzden bu dönüşüme hemen farklı bir isim buldular. Ne de olsa en iyi endüstriyel robotlar, en iyi robot yazılımları Almanlara aitti. Arayı açmamak gerekirdi.

Japonya “Toplum 5.0”, Çin “Made in China 2025”, Fransa “Geleceğin Teknolojileri”, İngiltere “Catapult Merkezleri”, Avrupa Birliği “Dijital Gündem 2020”, Hollanda “Dijital Mükemmeliyet”,  Amerika “Akıllı Sistemler”, Güney Kore “Akıllı Sanayi Stratejileri” adı altında Dijital Dönüşüm faaliyetlerine başladılar. Türkiye ise bu sürece “Dijital Türkiye” adını verdi.

Dolaysıyla, bizim de bu Dijital Dönüşüme, Endüstri 4.0 demememiz gerekiyor, Dijital Türkiye’ye henüz dilimiz dönmüyorsa da en azından Dijital Dönüşüm diyerek ortak paydada buluşmamız gerekiyor.

En büyük sıkıntımız ise, öküzün trene baktığı gibi bakıyor oluşumuz. Her yerde dijital dönüşüm seminerleri gerçekleşiyor, 3 aşağı 5 yukarı herkes birbirine aynı videoları gösteriyor, evet bir farkındalık düzeyi oluşmakta, ama ötesi pek aydınlık gözükmemekte.

Ne yazık ki, otonom araçlara, elektrikli araçlara baktığımız gibi bakıp kalacağız, gündemimize giriyor ama üretmek için nereden başlamak gerekiyor kimse bilmiyor, herkes topu birbirine atıp duruyor. Maç bittiğinde ligden hep beraber düşmüş olacağız. (olsun, alışığız değil mi?)

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 3 Ekim 2018’de yapmış olduğu bir konuşmada: “Türkiye her alanda çağı yakalamak ve ötesine geçmek istiyorsa, önce dijital dönüşümünü tamamlamak zorundadır” , “Bunun için verimliliği ve rekabet gücünü yükseltecek projelere destek vereceğiz” cümlelerini sarf etti.

Demek ki devletin başı bu dönüşümü gerçekleştirmek istiyor, öyleyse yetkililerin bu konuda bir şey yapmaması başarısızlık olarak değerlendirilecektir. Şuan sosyal medyada sadece tanıtım videolarını görmekteyiz, 1 yılı bile bulmadan, çok kısa bir süre içerisinde hayatımızı değiştirecek gelişmeler olacaktır.

Bu kadar gelişmenin yaşandığı bir dünyada, dijital dönüşümü başarmış yöneticiler elbette ortaya çıkacaktır. Turnusol kağıdı görevi görecek bu Dijital Dönüşüm bir nevi performans ölçümü olarak değerlendirilecektir. Başarılı yönetici ile başarısız yöneticiyi birbirinden ayıracaktır.

Aklınıza gelen her alanda Dijital Dönüşüm meydana gelecektir, başta kağıt ve kalemin kullanıldığı her alanda. Bir kurumun başarısı, yöneticisinin bu dönüşüme ne kadar uyum sağladığı ile ilgilidir. Bu dönüşümü anlamış kişilerin baş yöneticiye terfi etmesi, ülkemizin geleceği için en önemli etkenlerden biridir.

Samsun Gazetesin’de Yayınlanmıştır

Previous İKİNCİ EL ROBOTLAR
Next TEKNOLOJİK DEĞİŞİM